Roczna grupa asertywności

Roczna grupa asertywności

  • Prowadzi Halina Czerniakiewicz
  • Spotkania odbywają się raz w tygodniu w godzinach 18.00-21.00
  • Grupa liczy od 8 do 14 osób
  • Pierwsza grupa została utworzona w 1995 r.

Halina Czerniakiewicz

Prowadzi roczną grupę asertywności

ZAPISZ SIĘ

Dla kogo?


Dla tych, którzy są tak silnie zmotywowani do pracy nad sobą, że gotowi są zainwestować czas (co tydzień przez 10 miesięcy) i pieniądze 😉

Dla osób, które chciałyby pracować nad zakorzenieniem u siebie swoich praw, takich jak np. prawo do godności, nad wyrażaniem różnego rodzaju uczuć w sposób nie naruszający granic i godności innych, lepszym funkcjonowaniem społecznym, ogólnie lepszym kontaktem ze sobą.

Dla tych osób, które odbyły inne treningi (np. interpersonalny) i zorientowały się, że pomocne lub niezbędne do dalszego rozwoju osobistego byłyby umiejętności asertywne.

Dla tych którzy nie decydują się na terapię indywidualną. Chcą w bezpiecznych warunkach obejrzeć się w „zwierciadle grupowym” czyli w oczach innych.


Asertywność nigdy nie jest skierowana przeciw innym. Uwzględnia innych. Jest wyborem, jest wolnością.


Dlaczego taka forma?

Roczna praca w grupie pozwala na przećwiczenie zachowań asertywnych w najpełniejszej gamie różnorodnych sytuacji. Uczestnicy wnoszą na spotkania swoje trudności w kontakcie z osobami ze swojego życia, zarówno osobistego jak i zawodowego. Pracują nad tym, jak naprawdę chcą się zachować, przekraczając bariery lęku i nieumiejętności. Wypróbowując w realnym świecie zachowania przygotowane na spotkaniach grupy asertywnej, mierzą się z trudnościami, nad którymi mogą pracować w trakcie następnego spotkania grupy. To powoduje, że uczestnictwo w grupie sprzyja realnej zmianie w rzeczywistym życiu uczestników. Pracując razem przez wiele miesięcy, uczestnicy poznają się bliżej. Uczą się zrozumienia, akceptowania i wspierania innych osób, często o odmiennych poglądach, emocjach, doświadczeniach życiowych. W tym sensie grupa asertywna staje się prawdziwą szkołą praktycznej psychologii, wzbogacając uczestników o wiedzę wykraczającą poza obszar zachowań asertywnych. Udział w grupie asertywnej dla wielu osób był przełomowy jeśli chodzi o wprowadzenie zmian w swoim życiu. Osoby po terapii indywidualnej, które wiele już rozumieją na temat siebie i świata, ale nie udało im się jeszcze w pewnych obszarach wprowadzić konkretnych zmian – tu znajdują odpowiednie dla siebie miejsce, czas i wsparcie.



Jak przebiega praca w grupie, jakie są jej zasady?

Zasady pracy są takie same jak w każdej grupie terapeutycznej. Szczególnie ważne jest, że:

  • Zawsze możesz odmówić udziału w poszczególnym zadaniu
  • Wybierasz swój sposób aktywności – jak głęboko i nad jakimi problemami chcesz pracować
  • Bierzesz odpowiedzialność za swój proces uczenia
  • Masz przyzwolenie na popełnianie błędów i wielokrotne szukania swojego sposobu rozwiązywania problemu, tak długo jak nie osiągniesz poczucia sprawstwa i sukcesu
  • Przestrzegane są zasady bezpieczeństwa komunikacyjnego (asertywna komunikacja, nie oceniające i nie raniące informacje zwrotne)


Jak zmieniają się uczestnicy?


Wzrasta poczucie własnej wartości, Nabrałem wiary w siebie…

Na nowo odkrywamy relacje z sobą i innymi

Po rocznej grupie asertywności rozumiem, że nie wszystko zależy ode mnie, bo nie jestem w stanie zmienić innych

Potrafię wprost formułować swoje oczekiwania


Mają świadomość, że mogę wywrzeć konstruktywny wpływ na własną postawę , zmieniać swoje zachowanie i nastrój

Myślę, że pobyt w grupie zdecydowanie dodał mi odwagi